Pielgrzymka na Litwę 2024 r.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania na Litwę.

Dzień 1: STUDZIENICZNA – WILNO
We wczesnych godzinach porannych spotykamy się na parkingu w Józefowie, pakowanie bagażu i wyjazd. Przejazd na Litwę. Po drodze nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej. Dnia 9 czerwca 1999 roku nawiedził sanktuarium św. Jan Paweł II. Kontynuacja podróży na Litwę. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Wilnie. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: WILNO
Po śniadaniu zwiedzanie Wilna – stolicy Litwy, zwanej „małym Rzymem“, bo to największe miasto barokowe położone na północ od Alp. Na początku naszego spaceru nawiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z cudownym obrazem. Zobaczymy także Klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przebywała w nim siostra Faustyna, kiedy Pan Jezus podyktował jej słowa koronki, a także kościół św. Piotra i Pawła oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy kościele św. Trójcy, gdzie znajduje się oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu Ufam Tobie”. Kolejno spacer po wileńskiej Starówce śladami polskiej historii, podczas którego zobaczymy plac ratuszowy, cerkiew św. Ducha i Bramę Bazyliańską. Odwiedzimy także dom, w którym mieszkali: bł. ks. Michał Sopoćko – spowiednik św. siostry Faustyny i malarz profesor Eugeniusz Kazimirowski – autor obrazu z wizji św. siostry Faustyny. Po zakończonym zwiedzaniu powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3: WILNO – TROKI
Rano, po śniadaniu przejedziemy na Cmentarz na Rossie nazywany wileńskimi Powązkami. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Pochowano tam żołnierzy poległych w walkach o Wilno i wielu Polaków związanych z tym wspaniałym miastem. Następnie udamy się do Trok, które były stolicą Litwy aż do XIV wieku. Zobaczymy (z zewnątrz) gotycki zamek wzniesiony w XIV – XV wieku przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda, słynne karaimskie domy i nawiedzimy trocką bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej – najdroższą relikwię miasta. Obraz Matki Bożej Trockiej, to drugi, uhonorowany papieskimi koronami, po obrazie Jasnogórskim, wizerunek Maryi na terenach Rzeczpospolitej. Popołudniu powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4: SZAWLE – SZYDŁÓW
Rano śniadanie i wyjazd do Szawle na litewską Góra Krzyży. Znajdują się tutaj tysiące krzyży, a góra jest miejscem kultu i symbolem wiernego trwania Litwinów i Żmudzinów przy wierze katolickiej. Pierwsze krzyże stawiano tutaj już po przyjęciu chrztu przez Żmudzinów. Około południa przejedziemy do Szydłowa. Tu przed czterystu laty objawiła się Najświętsza Maryja Panna i było to jedno z pierwszych Jej objawień w tej części Europy. Miejsce to nawiedził również papież św. Jan Paweł II, powierzając Litwę opiece Najświętszej Maryi Panny. My także nawiedzimy Kaplicę Objawień, Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i pokłonimy się przed obrazem Madonny, słynącym łaskami już od początku XVII wieku. Wieczorem przyjazd do hotelu w Kownie. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5: KOWNO
Rano, po śniadaniu zwiedzanie Kowna, drugiego pod względem wielkości miasta na Litwie. Kowno do dziś jest kulturalnym, intelektualnym oraz ekonomicznym ośrodkiem Litwy, położonym w malowniczej dolinie u zbiegu dwóch rzek Wilii i Niemna. Podczas spaceru zobaczymy Starówkę Kowieńską, ruiny zamku z XIV wieku, główną świątynię miasta – Katedrę św. Piotra i Pawła, ratusz zwany „białym łabędziem”, najstarszą świątynię Kowna – kościół Witolda, a także miejsca związane z pobytem Adama Mickiewicza w mieście, jak: Gimnazjum Jezuickie, w którym nauczał oraz dom, w którym mieszkał nasz wieszcz narodowy. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

 

27 kwietnia – 1 maja 2024 r.

cena: 1990 PLN + ok. 60 EURO na wstępy

zapisy u ks. Macieja

Noclegi mamy zarezerwowane w hotelu 3* w centrum Wilna, niedaleko Ostrej Bramy, tak aby w wolnej chwili każdy mógł sam wyjść na miasto. Pielgrzymka zaplanowana jest w czasie dłuższego weekendu majowego, stąd cena uzależniona jest również od kosztów noclegu, które są w tym okresie nieznacznie wyższe.