Ogłoszenia duszpasterskie 29.03.2015 r. – Niedziela Palmowa, Męki Pańskiej

  • W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium. W ten sposób rozpoczynamy Wielki Tydzień, bezpośrednio już poprzedzający Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
  • Dzisiaj, jak co roku, Stowarzyszeni Forum Chrześcijańskie i Grupa Charytatywna organizuje kiermasz palm i ozdób świątecznych. Prace dzieci i dorosłych mieszkańców naszego miasta można będzie zakupić po każdej Mszy św., a dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup paczek świątecznych dla rodzin potrzebujących z naszego miasta.
  • Dzisiaj o g. 1700 w salce na plebanii spotkanie dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dzieci a o g. 1900 spotkanie z ks. Tomaszem dla wszystkich wyjeżdżających na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
  • W Wielką Środę, 1 kwietnia, zapraszamy do udziału w Nabożeństwie Pokutnym o godz. 1900 i po nim do g. 2100 będzie możliwość spowiedzi i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest to dobre przygotowanie do pełniejszego uczestnictwa w tajemnicy paschalnej.
  • W czasie Triduum Paschalnego, czyli od W. Czwartku (2 – 6 kwietnia) Kancelaria nieczynna.
  • W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 1800. Adoracja w tym dniu do godz. 2000.
  • W Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. W Wielki Piątek adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 800 do 1800. O godz. 1800 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej ok. godz. 2000 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii kościoła.
  • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 800 Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną i harcerzy. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 800 do 1700. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do zakrystii lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Ofiary za wodę przeznaczone są na fundusz ministrancki.
  • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 800 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, zaś o godz. 1500 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
  • W sobotni wieczór, o godzinie 2000 rozpoczynamy celebrację Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, która według przepisów liturgicznych powinna być sprawowana po zachodzie słońca. Uroczysta, najbogatsza i najważniejsza liturgia w ciągu roku: jest to liturgia poświęcenia ognia, wody chrzcielnej i odnowienia przyrzeczeń chrztu św., a potem Msza Wigilii Paschalnej. W tym dniu przychodzimy do kościoła ze świecami.
  • Niedziela, 5 kwietnia to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 600 rano wyruszymy w procesji rezurekcyjnej, po której zostanie odprawiona Msza św. Rezurekcyjna. W dalszej części tego dnia Msze św. będą odprawiane o godz. 1000, 1130, 1300, 1800 i 2000. Nie będzie Mszy św. o godz. 800.
  • Pamiętajmy, że obchody Świąt Wielkanocnych, to również udział w Triduum Paschalnym: W. Czwartek i W. Piątek g. 1800, W. Sobota g. 2000. Serdecznie zapraszamy.
  • Triduum Paschalne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w dolnym kościele: W. Czwartek – godz. 2000, W. Piątek g. 1500 i W. Sobota – g. 2200. W Wielkanoc tak jak w każdą niedzielę Msza św. w rycie trydenckim w dolnym kościele o g. 930.W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę. Taca w tym dniu we wszystkich kościołach w Polsce (więc i u nas) jest przeznaczona na KUL.
  • W sklepiku ponownie do nabycia film ZIEMIA MARYI oraz OREMUS na kwiecień.