Ogłoszenia duszpasterskie 24.03.2013 r. – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

  • Dzisiaj, jak co roku, Grupa Charytatywna organizuje kiermasz ozdób świątecznych. Prace dzieci i dorosłych mieszkańców naszego miasta można będzie zakupić po każdej Mszy św., a dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup paczek świątecznych dla rodzin potrzebujących z naszego miasta.
  • Przy wyjściu z kościoła można dzisiaj złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego. Za złożone ofiary serdeczne „Bóg zapłać”.
  • Dzisiaj konferencja dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dzieci w sali na plebani o godz. 17.00.
  • W Wielką Środę, 27 marca, zapraszamy do udziału w Nabożeństwie Pokutnym, od godz. 19 do 21. Będzie możliwość spowiedzi i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest to dobre przygotowanie do pełniejszego uczestnictwa w tajemnicy paschalnej. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosi o. Ryszard Gumkowski – Dolorysta.
  • W czasie Triduum Paschalnego, czyli od W. Czwartku do W. Soboty (28-30 marca) Kancelaria nieczynna.
  • W Wielki Czwartek sprawowana jest w parafiach tylko jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicą, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Adoracja w tym dniu do godz. 20.00.
  • W Wielki Czwartek nasza parafia włącza się w akcję: „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów jako wyraz wspólnej odpowiedzialności za dobro Kościoła. Po Liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej mamy okazję podjęcia 30-sto dniowej modlitwy w intencji jednego nieznanego nam kapłana. W tym celu ministranci będą rozdawać po Mszy św. intencję, na której znajdziemy imię oraz rok święceń księdza. Tam też znajduje się stosowna modlitwa oraz wskazówki dotyczące przebiegu modlitwy. Jako kapłani o tę modlitwę prosimy w tak ważnym dla nas Dniu oraz dziękujemy za otwartość w podejmowaniu wspólnej troski o Kościół, który tworzymy.
  • W Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 8.00 do 18.00. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej ok. godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii kościoła.
  • W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 rano. Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną i harcerzy. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.00 do 17.00. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do zakrystii lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Warto w tym dniu zachować tradycyjny post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
  • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 8.00 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, zaś o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
  • W sobotni wieczór, o godzinie 20.00 rozpoczynamy celebrację Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, która według przepisów liturgicznych powinna być sprawowana po zachodzie słońca. Uroczysta, najbogatsza i najważniejsza liturgia w ciągu roku: jest to liturgia poświęcenia ognia, wody chrzcielnej i odnowienia przyrzeczeń chrztu św., a potem Msza Wigilii Paschalnej. W tym dniu przychodzimy do kościoła ze świecami.
  • Triduum Paschalne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w dolnym kościele: W. Czwartek – godz. 20.30, W. Piątek g. 15.30 i W. Sobota – g. 22.00. Od Wielkanocy Msza św. w niedziele i Uroczystości w rycie nadzwyczajnym w dolnym kościele o g. 11.00.
  • Niedziela, 31 marca to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6:00 rano wyruszymy w procesji rezurekcyjnej, po której zostanie odprawiona Msza św. Rezurekcyjna. W dalszej części tego dnia Msze św. będą odprawiane o godz. 10:00, 11:30, 13:00, 18:00 i 20:00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8:30.
  • W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę. Taca w tym dniu we wszystkich kościołach w Polsce (więc i u nas) jest przeznaczona na KUL.
  • W sklepiku: Nowenna do MIŁOSIERDZIA BOŻEGO i książeczka ŚWIĘTUJEMY WIELKANOC w niej min. obrzęd uroczystego śniadania wielkanocnego.