Ogłoszenia duszpasterskie 15.03.2020 r. – 3 Niedziela Wielkiego Postu

 • Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem.
 • Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w świętym czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej Drodze krzyżowej o godz. 17.00 i 19.00 oraz w niedzielnych Gorzkich żalach o godz. 17.00. Przypominamy, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 • Rozpoczynamy dzisiaj wielkopostne rekolekcje, które poprowadzą księża Misjonarze św. Rodziny z Otwocka-Świdra. Będą trwały 3 dni: niedziela, poniedziałek i wtorek. Szczegółowy plan rekolekcji parafialnych dostępny jest na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej. Msze św. z naukami dla dorosłych w poniedziałek i wtorek o godz. 6.30, 8.30, 11.00, 18.00 i 20.00.
 • Wtorek jest dniem spowiedzi – wtedy będą zaproszeni księża i starajmy się to wykorzystać.
  Nie organizujemy specjalnej Mszy św. dla chorych w kościele, natomiast we wtorek od godz. 12.30 chcemy udać się do chorych, ale tylko do tych najbardziej potrzebujących. Adresy tych chorych można zapisać w zakrystii. Cały program znajdziemy w gablotce parafialnej, w coniedzielnym biuletynie i serwisie internetowym.

 • W czasie rekolekcji nie będzie czynna kancelaria parafialna. W sprawach nagłych prosimy o kontakt z księżmi w zakrystii.
 • W związku z niebezpieczeństwem epidemii, w naszej diecezji zostają odwołane rekolekcje wielkopostne szkolne i udzielanie sakramentu Bierzmowania.
 • Nasz biskup ordynariusz ogłosił dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do końca marca bieżącego roku: osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.
 • Trwa Nowenna przed Uroczystością św. Józefa – patrona naszego miasta. Jest ona połączona z codzienną Mszą św. o godz. 18.00.
 • W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Mszę św. o godz. 18.00 odprawi biskup Romuald Kamiński – Ordynariusz Warszawsko-Praski. Przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
 • Zgodnie z wcześniejszym zaproszeniem, w najbliższy czwartek, 19 marca, w Uroczystość św. Józefa – patrona naszego miasta, będziemy gościć ordynariusza Warszawsko-Praskiego biskupa Romualda Kamińskiego, który będzie się z nami modlił w intencji mieszkańców Józefowa, o jak najszybsze wygaśnięcie epidemii oraz poświęci nowobudowane organy. Serdecznie zapraszamy. Nie będzie natomiast Sakramentu Bierzmowania.
 • Przy tej okazji przypominamy, że wszystkie Msze św., nabożeństwa, śluby i pogrzeby, które odbywają się w naszym kościele, są transmitowane przez naszą parafialną stronę internetową i można w nich uczestniczyć (modlić się z nami) pozostając w domu. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia lub odległość (w przypadku pogrzebu) nie mogą przybyć do kościoła.

 

Oto adresy internetowe:

http://www.parafiajozefow.pl/kamera-html5/

lub

http://www.parafiajozefow.pl/kamera/

 

Warto również zapoznać się z dokumentami opublikowanymi przez naszego biskupa oraz Konferencję Episkopatu Polski:

https://diecezja.waw.pl/6899

https://diecezja.waw.pl/6897

https://diecezja.waw.pl/6898

https://diecezja.waw.pl/6896

https://diecezja.waw.pl/6888