Ogłoszenia duszpasterskie 27.02.2022 r. – 8 Niedziela Zwykła

 • Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.
 • Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
 • We wtorek, 1 marca o godz. 17.00 różaniec za zmarłych połączony z wypominkami, a potem Msza św. wieczorna o godz. 18.00 w intencji zmarłych polecanych w wypominkach rocznych. 
 • 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 • W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Z ewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 630, 830, 1100, 1700, 1800 i 2000. Ofiary na tacę w Środę Popielcową są przeznaczona na cele charytatywne Kościoła.

 • W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 • W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu
 • Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne: Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 1700 i 1900 oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym i procesją wewnątrz kościoła, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 1700.
 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
 • w czwartek po Mszy św. wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania. Z czwartku na piątek odbędzie się również nocna adoracja eucharystyczna „w intencji uświęcenia kapłanów i duchowe macierzyństwo”, o pokój dla Ukrainy oraz w intencji poległych podczas działań wojennych na Ukrainie. Zakończy się ona 4 marca Mszą św. poranną o godz. 6:30. Szczególnie zapraszamy na godzinę świętą od 23:00 – 24:00, aby wynagrodzić czas kiedy Piotr i pozostali Apostołowie nie czuwali przy Jezusie w Ogrójcu. Zachęcamy do udziału w tej adoracji.
 • w czwartek po Mszy św. wieczornej adoracja odbędzie się całonocna adoracja eucharystyczna „w intencji uświęcenia kapłanów i duchowe macierzyństwo”, a także o pokój dla Ukrainy oraz w intencji poległych podczas trwających działań wojennych. Zakończy się ona 4 marca Mszą św. poranną o godz. 6:30. Zachęcamy do udziału w tej adoracji.
 • okazja do spowiedzi św. pierwszo piątkowej rano i po południu od g. 16:30. Po Drodze Krzyżowej o godz. 17:00 i 19:00 można będzie przyjąć Komunię św. i w ten sposób uczynić zadość obchodom pierwszo piątkowym.
 • w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej o godz. 17:00 i potem Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 18:00.
 • W czwartek, 3 marca, rozpoczniemy ogólnopolską Nowennę – modlitwę zanoszonej za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli za kapłanów oraz z prośbą o nowe powołania kapłańskie. W naszej parafii będziemy ją odmawiać codziennie po Mszy św. wieczornej oraz podczas adoracji w poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. o godz. 8:30. Zakończenie Nowenny 11 marca.
 • W piątek, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza, polskiego królewicza. Jest on patronem biskupa seniora Kazimierza Romaniuka oraz naszego ks. Proboszcza. Zapraszamy do modlitwy dziękczynno-błagalnej w intencji Solenizantów w podczas Mszy św. o godz. 18:00.
 • 6 marca (w niedzielę) mija 3 rocznica śmierci + ks. Leszka Szwedkowicza – wieloletniego rezydenta w naszej parafii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. o godz. 10.00.
 • Z inicjatywy parafian zapraszamy do czuwania różańcowego! Na naszej stronie internetowej znajdziemy następującą informację: Modlimy się o pokój na Ukrainie i na całym świecie, o pokój w sercach i bezpieczeństwo dla wszystkich Polaków oraz o nawrócenie Władimira Putina. Prosimy o deklarację modlitwy o stałej porze co tydzień. Jeśli możesz – wpisz swoje imię i nazwisko w wybranej godzinie. Będziemy się cieszyli doświadczeniem wspólnoty konkretnych osób. Jeśli wolisz nie podawać swoich danych – wpisz pseudonim. Sugerowana forma modlitwy to przynajmniej jeden dziesiątek różańca odmówiony najlepiej w gronie wszystkich domowników. Tam też zapisujemy się na konkretną godzinę. Więcej na stronie parafiajozefow.pl
 • Jak już ogłaszaliśmy, planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Niech duszpasterstwo w naszej parafii nie będzie nikomu obojętne. Prosimy o zgłaszanie kandydatur na członków PRD. Można to zrobić w kancelarii lub u ks. Proboszcza – zgłosić siebie lub osobę, o której jesteśmy przekonani, że nadaje się na kandydata.
 • Raz jeszcze zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w ankiecie synodalnej i prosimy o  jej wypełnienie. Podobnie jak tydzień temu, również dzisiaj po Mszach św. o godz. 10:00, 11:30 i 18:00 w salce na plebani członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego służą pomocą w jej wypełnieniu. Ankieta jest dostępna do pobrania z naszej strony internetowej, ale również wersję papierową można wziąć ze stolika za ławkami w kościele.
 • Podobnie jak w całej Polsce, dzisiaj i w środę Popielcową, po Mszach św. przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
 • Włączamy się w Akcję Caritas naszej Diecezji. W przyszłą niedzielę, 6 marca, będzie przeprowadzona zbiórka darów rzeczowych, takich jak koce, kołdry, poduszki, pościel, ręczniki oraz ubrania, a także kosmetyki – mydła, płyny do kąpieli czy pasty do zębów. Możemy przyjąć tylko rzeczy nowe. Dary będą przekazane uchodźcom z Ukrainy, których przyjmie ośrodek Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach oraz inne miejsca pobytu na terenie naszej diecezji. Za tydzień przed Mszą św. lub po niej będzie można dary przekazać do domu św. Józefa.
 • Również OSP Józefów organizuje pomoc dla Ukrainy. Więcej na tablicach ogłoszeń.
 • Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 • W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty: + Kazimierza Boguckiego. Niech Bóg, który jest, Dawcą życia i zmartwychwstania, wyzwoli go z więzów śmierci i obdarzy udziałem w radościach raju.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

– sobota, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.