Ogłoszenia duszpasterskie 22.03.2020 r. – 4 Niedziela Wielkiego Postu

 • Wciąż trwamy w naszych domach i włączamy się w ogólnopolską i ogólnoświatową modlitwę o łaskę Bożego Miłosierdzia, o bezpieczeństwo nas samych i naszych bliźnich. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych wszystkich, którzy stoją na froncie tej walki z koronawirusem, narażając swoje zdrowie i życie dla innych.
 • W naszym kościele są odprawiane wszystkie Msze św. zapisane w Książce intencji mszalnych, ale z udziałem tylko maksymalnie 50 osób (łącznie z kapłanem i służbą liturgiczną). Przypominamy, że można skorzystać w przekazu internetowego Mszy św. i nabożeństw odprawianych w naszym kościele. W minioną niedzielę ze względu na wielką ilość logujących się na naszą stronę internetową były zakłócenia w przekazie Mszy św. Zmieniliśmy sposób przekazu i mamy nadzieję, że w niedzielę 22 marca nie będzie tych ograniczeń.
 • Również codziennie o godz. 20.30 łączymy się duchowo, my kapłani, z wszystkimi wiernymi, odmawiając w kościele przed Najśw. Sakramentem (bez udziału świeckich) Różaniec „w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia” (wg intencji przewodniczącego Episkopatu Polski).
 • Pamiętajmy też, że kościół jest cały czas otwarty w godz. 6.15 do 18.30. Zapraszamy do nawiedzenia Najśw. Sakramentu i do modlitwy indywidualnej, a możliwość spowiedzi jest podczas każdej Mszy św.
 • Mamy jeszcze jedną radosną wiadomość. W naszej parafii trwa nieustanna modlitwa różańcowa. Zgłoszone osoby dzień i noc trwają na modlitwie (wymieniając się co pół godziny). Prosimy Boga, by jak najszybciej skończył się czas pandemii, byśmy mogli jak dotychczas  w sposób wolny chwalić Boga i służyć bliźnim naszą pracą.

 • Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 • Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, pozostając z konieczności w domach, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego..
 • We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
 • W najbliższą środę, 25 marca, będziemy przeżywać w liturgii uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia sprawujemy o godz. 6.30, 8.30 i 18.00 – jednak z udziałem w kościele do 50 osób. Zachęcamy do udziału przez Internet.
 • Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.
 • W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem osoby doskonale żałującej za grzechy.
 • Przyszło nam doświadczyć kruchości ludzkiego życia. Człowiek – zdobywca kosmosu, (mikro i makro kosmosu), budujący nową wieżę Babel, otrzymuje lekcję wzywającą go do pokory. W naszych modlitwach błagajmy Boga, abyśmy doświadczając kruchości natury ludzkiej całą ufność złożyli w Zbawicielu, zachowali pokój w sercach i otrzymali łaskę szczerego nawrócenia.