OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 kwietnia 2023 r. – 6 Niedziela W. Postu – Męki Pańskiej

 • Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
 • W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
 • Jak co roku przed kościołem można dzisiaj zaopatrzyć się w prostą palmę lub stroik świąteczny, składając dobrowolną ofiarę na świąteczne paczki dla potrzebujących.
 • Dzisiaj przypada 18. rocznica śmieci świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w Marszu Wdzięczności św. Janowi Pawłowi II, który wyrusza dzisiaj o godz. 11:00 z ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie. Więcej na plakatach i w Internecie. A po wieczornej Mszy świętej o godz. 20.00 (czyli około 20.45) zapraszamy na modlitwę przy naszym pomniku papieża. Niech to spotkanie będzie wyrazem naszej wdzięczności za jego pontyfikat.
 • Zapraszamy w poniedziałek 3 kwietnia po mszy świętej o 18.00 na wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni pasyjnych. 
 • W najbliższą środę (wielką) – 5 kwietnia na godz.17.00 zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki na próbę sypania kwiatków. Na procesję rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną przychodzimy w strojach komunijnych – kto już ma. Inne dziewczynki w jasnych sukienkach. Spotykamy się przed kościołem o godz. 5.45. Serdecznie zapraszamy.
 • Ostatnia już okazja do spowiedzi przed świętami będzie w Wielką Środę, 5 kwietnia, od godziny 17.30, podczas wieczornej Mszy Świętej o godz. 18:00 oraz po niej możliwość spowiedzi do 19.30. Serdecznie zapraszamy.
 • W czasie Triduum Paschalnego, czyli od Wielkiego Czwartku (6-8 kwietnia) kancelaria nieczynna. Również w tym czasie nie będzie spowiedzi.
 • W Wielki Piątek przypada I piątek miesiąca, ale kapłani z wizytą do chorych udadzą się w następny piątek.
 • Pamiętajmy, że przeżycie Świąt Wielkanocnych to również udział w Triduum Paschalnym. Radością duszpasterzy jest fakt, że z roku na rok zwiększa się liczba osób biorących udział w liturgii Triduum.
 • Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek – godz. 18.00,
 • Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek – godz. 18.00 i Droga Krzyżowa ulicami miasta – ok. godz. 20.00
 • Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę – godz. 19.00.
 • Rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną – godz. 6.00

 • W Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem swego biskupa, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie.
 • W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Adoracja w tym dniu do godz. 19.30 i potem Adoracja całonocna od godz. 23.00.
 • W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 8.00 do 18.00. O godz. 00 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej ok. godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii kościoła.
 • W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 rano. Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną, Harcerzy i Skautów. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 17.00. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do zakrystii lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Ofiary za wodę przeznaczone są na fundusz ministrancki. Rodziny z Domowego Kościoła będą tego dnia rozdawać również przychodzącym rodzinom kolorowe pisanki, a w nich znajdziecie małą niespodziankę.
 • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę gorąco zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 8.00 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, zaś o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W tym roku Ciemne Jutrznie poprowadzi ks. Maciej, a śpiew poprowadzi chór żeński Cum Iubilo. Teksty dla każdego uczestnika będą przygotowane.
 • W sobotni wieczór, o godzinie 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
 • W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 idąc w uroczystej procesji rezurekcyjnej, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Już teraz gorąco prosimy o przygotowanie sztandarów, feretronów i podjęcie posługi: mężczyźni jako niosący sztandary, dzieci i młodzież przy wstążkach, dziewczynki przy sypaniu kwiatków, Żywy Różaniec przy różańcu i świecach itp. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W dalszej części tego dnia Msze Święte będą odprawiane o godz. 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 20.00. Nie będzie w Niedzielę Wielkanocną Mszy Świętej o godz. 8.30.
 • W drugi dzień świąt – w Poniedziałek Wielkanocny, Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego.
 • Zachęcamy by dzisiaj wziąć ze sobą do domu i dla sąsiadów bezpłatne wydawnictwo Dobre Nowiny w obronie naszego Wielkiego Papieża Polaka św. Jana Pawła II. Możemy się przekonać jak bardzo nieprawdziwe i zmanipulowane są zarzuty kierowane przeciwko Niemu.