Ogłoszenia duszpasterskie 14.09.2014. – Święto Podwyższenia Krzyża

• Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.
  • Podobnie jest z dzisiejszym świętem. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.
  • W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
  • Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.
  • W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał. Jest to też dzień Imienin ks. Stanisława. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. w jego intencji.
  • W piątek 19-ty dzień miesiąca, więc jak zwykle Msza św. wieczorna będzie połączona z Nowenną za wstawiennictwem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i możliwością ucałowania relikwii.
  • Rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Zainteresujmy się, czy nasze dzieci i młodzież sumiennie korzystają z katechizacji szkolnej oraz czy wyspowiadały się rozpoczynając nowy rok nauki.
  • Zbiórka lektorów w sobotę, 20 września o godz. 9.30  a  ministrantów  o godz. 10:00. Zapraszamy zwłaszcza kandydatów na ministrantów (od 2 klasy szkoły podstawowej).
  • 20 września, w sobotę, spotkanie dla kandydatów do bierzmowania: klasy III gimnazjum o godz.9:30, a klasy I liceum o godz.10:00.
  • Dziś o godz. 19.00 rozpocznie się Godzina Uwielbienia z adoracją Najśw. Sakramentu.
  • W ostatnim tygodniu do kin trafił film „Ziemia Maryi” (Mary’s Land), który w ciekawej formie pokazuje życie Matki Bożej i siłę jej wstawiennictwa u Boga. Organizujemy wspólne wyjście do kina mieszczącego się w budynku dawnej stacji kolejowej Falenica. Wspólne wyjście pozwoli na zakup tańszych biletu grupowego – cena jednego biletu to 13 zł. Film będzie wyświetlony o godz. 16 w następną niedzielę 21 września. Aby skorzystać z biletu grupowego należy zapisać się w zakrystii lub skontaktować się z p. Piotrem Nowakowskim  w terminie do 19 września. Film jest kierowany do dorosłego widza. Zachęcamy do jego obejrzenia – może to być dobra forma na spędzenie niedzielnego popołudnia. Informacje na plakatach oraz ulotkach.
  • Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych poradni przy naszej parafii: poradnia psychologiczna – wtorki w godz. 19.00-20.00, poradnia prawna – środy w godz. 19.00-20.00, poradnia rodzinna – czwartki w godz. 19.00-20.00.
  • Nauki przedmałżeńskie w naszej parafii rozpoczną się 24 września (środa) o godz. 19:30, w sali na plebanii.
  • Ofiary zbierane dzisiaj na tacę są przeznaczone na Seminarium Duchowne naszej Diecezji.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na Festiwal Blusowy im. Tadeusza Nalepy – jest to już VI edycja. Program koncertów jest na plakatach, zwróćmyu szczególną uwagę, że jeden z nich będzie miał miejsce w niedzielę za tydzień (21.09.) w naszym kościele po Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy na koncert muzyki gospel w wykonaniu „Sienna Gospel Choir”.
  • Przyjmujemy zapisy na pielgrzymkę autokarową 11 października do następujących miejsc: Rywałd, Toruń, Górsk i tama we Włocławku.W tym tygodniu patronują nam:
  • 16 IX – św. św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku; obaj opowiadali się za ponownym przyjęciem do Kościoła tych chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary, po spełnieniu przez nich określonych dzieł pokutnych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 20 IX – św. św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasano, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 rokiem (wspomnienie obowiązkowe).