Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.2019 r. – Niedziela Męki Pańskiej

 • Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
 • Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 17.00.
 • Dzisiaj, jak co roku, Stowarzyszenie Forum Chrześcijańskie organizuje kiermasz palm i ozdób świątecznych. Prace dzieci i dorosłych mieszkańców naszego miasta można zakupić po każdej Mszy św., a dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup paczek świątecznych dla rodzin potrzebujących z naszego miasta.
 • Ostatnia już okazja do spowiedzi przed świętami będzie w Wielką Środę, 17 kwietnia, podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Po niej Adoracja Najśw. Sakramentu i spowiedź do godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy.
 • W czasie Triduum Paschalnego, czyli od W. Czwartku (18 – 20 kwietnia) kancelaria nieczynna. Również w tym czasie nie będzie spowiedzi.
 • Pamiętajmy, że przeżycie Świąt Wielkanocnych to również udział w Triduum Paschalnym. Radością duszpasterzy jest fakt, że z roku na rok zwiększa się liczba osób biorących udział w liturgii Triduum:
 • Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek – godz. 18.00,
 • Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek – godz. 18.00 i Droga Krzyżowa – godz. 20.00
 • oraz Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę – godz. 20.00.
 • Rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną – godz. 6.00
 • W Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem swego biskupa, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie.
 • W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 1800. Adoracja w tym dniu do godz. 2000.
 • W Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. W Wielki Piątek adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 800 do 1800. O godz. 1800 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej godz. 2000 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii kościoła.
 • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 800 rano. Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną, Harcerzy i Skautów. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 830 do 1700. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do zakrystii lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Ofiary za wodę przeznaczone są na fundusz ministrancki.
 • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 800 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, zaś o godz. 1500 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 • W sobotni wieczór, o godzinie 2000 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
 • W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 600 idąc w uroczystej procesji rezurekcyjnej, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W dalszej części tego dnia Msze św. będą odprawiane o godz. 1000, 1130, 1300, 1800 i 2000. Nie będzie Mszy św. o godz. 830. Już teraz gorąco prosimy o przygotowanie sztandarów, feretronów i podjęcie posługi: mężczyźni jako niosący sztandary, dzieci i młodzież przy wstążkach, dziewczynki przy sypaniu kwiatków, Żywy Różaniec przy różańcu i świecach itp.
 • Triduum Paschalne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w dolnym kościele: W. Czwartek – godz. 2000, W. Piątek g. 1500 i W. Sobota – g. 2030. W Wielkanoc tak jak w każdą niedzielę Msza św. w rycie trydenckim w dolnym kościele o g. 930.
 • Przy krzyżu, który całujemy przy wejściu do nowej części kościoła jest skarbona. Do niej możemy złożyć tradycyjną ofiarę na kwiaty do grobu.