Ogłoszenia duszpasterskie 10.08.2014. – 19 niedziela zwykła

• Gościmy dzisiaj w naszej parafii Misjonarza z Sierra Leone w Afryce, kapłana naszej diecezji, ks. Jacka Pielaka. Opowie nam o misjach prowadzonych w tamtym rejonie przez polskich księży z naszej diecezji, a po Mszy św. będzie zbierał ofiary na potrzeby misji.
  • Dzisiaj, w 19. niedzielę w ciągu roku, liturgia stawia nas wobec pytania o to, jaki obraz Boga nosimy w naszym sercu: czy jest to Bóg groźny, miotający piorunami, czy raczej jest to Ten, który przychodzi w podmuchu łagodnego powiewu i nieustannie czuwa nad nami. Poświęćmy na tę refleksję trochę czasu w ciągu rozpoczynającego się tygodnia, zwłaszcza jeśli jest to dla nas czas wypoczynku i oderwania od codziennego zabiegania.
  • We środę 13 dzień miesiąca, więc Msza św. wieczorna będzie powiązana z Nabożeństwem Fatimskim i procesją wokół kościoła.
  • W najbliższy piątek, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg. A ponieważ liturgicznie święto to ma rangę uroczystości, nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. Kościół daje nam tą dyspensę właśnie po to, byśmy pełniej mogli doświadczyć miłości Boga do nas. Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. W naszym kościele będą one odprawiane wg wakacyjnego porządku niedzielnego.
  • W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  • W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.
  • Pamiętajmy też, że sierpień to także tradycyjnie miesiąc trzeźwości w naszym kraju. Do powstrzymania się od spożywania alkoholu w tym miesiącu jesteśmy zachęcani wszyscy, a nie tylko ci, którzy mają z tym problem.
  • Ofiary, zbierane dzisiaj na tacę, tak jak we wszystkich parafiach naszej diecezji, są przeznaczone na Dom Świętej Siostry Faustyny w Ostrówku.
  • Jest jeszcze jedna serdeczna prośba o włączenie się w akcję Stowarzyszenia Katolickiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W naszym dekanacie organizowana jest akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Uzyskane pieniądze są przeznaczone na pomoc misjonarzom w krajach trzeciego świata i inne projekty humanitarne. Prosimy więc, by w najbliższy wtorek 12 sierpnia w godzinach 15.00 – 18.00 przywieźć niepotrzebny stary sprzęt elektryczny, AGD i elektroniczny na parking przed kancelarią. Odbiór nastąpi o godz. 18.00, więc nie można się spóźnić. To będzie nasza konkretna pomoc i zarazem proekologiczne działanie na rzecz środowiska naturalnego.

W tym tygodniu patronują nam:

• 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, zafascynowana życiem, które wybrał św. Franciszek, poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia (wspomnienie obowiązkowe);
  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe).