Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020 r. – 6 Niedziela Wielkiego Postu

• Autentycznie tęsknimy za wami kochani parafianie i przyjaciele. Codziennie o 20.30 modlimy się za was, a ok. 21.00 całej parafii udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Pamiętajcie o tym! Bóg zapłać też za wpłaty na konto, co jest dowodem Waszej odpowiedzialności za funkcjonowanie parafii. Niech Wam Bóg błogosławi!
  • Tegoroczny Wielki Tydzień oraz Wielkanoc będziemy przeżywać w warunkach wyjątkowych, wynikających ze stanu epidemii w jakim znajduje się cały świat. Nie zmarnujmy jednak tych ostatnich dni Wielkiego Postu. Niech będą one czasem zagłębiania się w misterium paschalne.
  • Przypominamy o zasadach udziału wiernych w Mszach Świętych: w kościele może być maksymalnie pięć osób – pierwszeństwo mają zamawiający intencję. Tak jest do Wielkiej Środy. W Triduum Paschalne nabożeństwa będą sprawowane codziennie o godz. 18.00 bez udziału wiernych. Łączmy się w tym czasie i twórzmy jedną liturgiczną wspólnotę korzystając transmisji on-line z naszego kościoła (24h) przez naszą stronę internetową: parafiajozefow.pl lub bezpośrednio na YouTube.
  • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w godz. 8.00 – 17.00 będziemy adorować Pana Jezusa. Naszymi przedstawicielami przed Najświętszym Sakramentem będą osoby, które już od dwóch tygodni trwają nieustannie (dzień i noc) na modlitwie zmieniając się co pół godziny. Specjalnie zachęcamy, by o godz. 15.00 włączyć się przez Internet w Nowennę przez Ur. Miłosierdzia Bożego. Również w piątek i w sobotę w godz. 14.00 – 16.00 będzie możliwość spowiedzi w dolnym kościele i na terenie przykościelnym oraz co kwadrans można będzie przyjąć na zewnątrz kościoła Komunię św.

• Przypominamy, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Nie będzie oczywiście tradycyjnej Drogi krzyżowej ulicami Józefowa.
  • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nie będzie błogosławieństwa pokarmów w tym roku.
  • W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. W tym roku Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
  • Zachęcamy udziału w nabożeństwach oraz nawiedzenia i adoracji korzystając z transmisji on-line z naszego kościoła (24h) przez nasz ą stronę internetową: parafiajozefow.pl lub bezpośrednio na YouTube.
  • Triduum Paschalne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w dolnym kościele: W. Czwartek – godz. 2000, W. Piątek g. 1500 i W. Sobota – g. 2030. W Wielkanoc tak jak w każdą niedzielę Msza św. w rycie trydenckim w dolnym kościele o g. 930. Należy pamiętać, że również w dolnym kościele, liturgia bez udziału wiernych, będzie transmitowana. Transmisję będzie można oglądać na żywo za pośrednictwem portalu społecznościowego facebook na profilu „Msza Trydencka w Józefowie” oraz przez YouTube na kanale ks. Mateusza o nazwie „Pater Matthaeus”.
  • Informujemy, że zgodnie z §17.1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 5 kwietnia do 11 kwietnia 2020 r. Cmentarz Józefowski zostaje zamknięty dla osób odwiedzających groby. Pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych.