Ogłoszenia duszpasterskie 10.07.2022 r. – 15 Niedziela Zwykła

• Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać wieź ze Zbawicielem.
  • Jutro, w poniedziałek, przypada święto Świętego Benedykta, opata, patrona Europy. Ułożona przez niego reguła zakonna stała się podstawą życia wielu zgromadzeń zakonnych. Jej zasadniczym rysem były słowa: „Módl się i pracuj” (Ora et labora).
  • Jutro także przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. W naszej modlitwie pragniemy pamiętać o wszystkich ofiarach tego czasu i wypraszać im łaskę życia wiecznego.
  • W środę po Mszy Świętej o godz. 1800 nabożeństwo i procesja fatimskie. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez ręce Niepokalanej przedstawiać Bogu nasze pokorne prośby.

• W sobotę, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W ten sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy.
  • Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego. W dniu 16 lipca na Mszy Świętej o 630, 830 i 1800 kolejne osoby z naszej wspólnoty parafialnej będą mogły przyjąć znak szkaplerza. Prosimy o napisaniu na kartce swojego imienia i nazwiska i daty urodzenia, abyśmy mogli te osoby wpisać do księgi wspólnoty karmelitańskiej.
  • Zachęcamy do udziału w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy: Akademickiej, Paulińskiej, Praskiej Pielgrzymce Rodzin, Praskiej Pielgrzymce Pomocników Maryi Matki Kościoła, która wychodzi 16 sierpnia z Warszawskiego Kamionka i wchodzi do Częstochowy 26 sierpnia.
  • Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.
  • W minionym tygodniu zakończyli ziemską pielgrzymkę wiary: Izabela Miros-Zięcina. Niech Bóg, który lituje się i przebacza, wprowadzi naszych bliskich zmarłych do prawdziwej ojczyzny i obdarzy szczęściem bez końca.

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 11 lipca – Święty Benedykt (480-547), opat, twórca reguły zakonnej benedyktynów, patron Europy;

– wtorek, 12 lipca – Święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (ok. 970-1009), biskup i męczennik, misjonarz na terenach Prus;

– środa, 13 lipca – Święci Pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt (I poł. XI w.), życie poświęcili pokucie i surowej ascezie;