Ogłoszenia duszpasterskie 08.11.2020 r. – 32 Niedziela Zwykła

• Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie wyznawać wiarę w Boga i okazywać przywiązanie do Kościoła. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy.
  • Po Mszy św. możemy też złożyć ofiarę do puszki na fundusz „Kościół prześladowany”. Dzisiaj obchodzimy XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – w tym roku ofiary są przeznaczone na pomoc dla chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej.
  • Dzisiaj o godz. 17.15 ostatni już „Różaniec do granic nieba”. Zapraszamy.
  • W poniedziałek, 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  • W środę, 11 listopada będziemy świętować Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. Msze Święte w naszym kościele o godz. 6.30, 8.30 i 18.00. Jak co roku o godz. 11.00 – Msza św. za Ojczyznę. Zapraszamy.

• Przypominamy, że Stolica Apostolska ogłosiła, że w związku z pandemią, w tym roku, przez odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały listopad.
  • Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. Polecajmy ich Bożemu miłosierdziu. Można jeszcze zapisać intencje Wypominków rocznych.
  • Najnowsze obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że w naszym kościele do 28 listopada może przebywać jednocześnie na liturgii nie więcej niż 48 osób w górnym i nie więcej niż 29 osób w dolnym. Do kościoła górnego można wejść tylko przez wejście boczne od strony parkingu. Pamiętajmy również o maseczkach i dezynfekcji rąk.
  • Ofiary zbierane na tacę za tydzień będą przeznaczone na nasze Seminarium Duchowne.

W tym tygodniu patronują nam:

• 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża.
  • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęczennik w Kościele Zachodnim.
  • 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.
  • 13 XI – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni do chwały ołtarzy.