PODSUMOWANIE akcji 100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości Ojczyzny

W dniu 16 września Dom Świętego Józefa był miejscem wyjątkowego wydarzenia – 247 lokalnych patriotów oddało honorowo krew, aby w ten sposób uczcić jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcja „100 litrów krwi na 100 lecie niepodległości” w Józefowie okazała się wielkim sukcesem – zebrano 111,15 litrów krwi!

Będę szczera- nie wierzyłam, że to może się udać. Nawet niektórzy organizatorzy przyznawali, że też mieli przed akcją wątpliwości, czy jest to możliwe. Po pierwsze dlatego, że aby osiągnąć zamierzony wynik stu litrów krwi, jednorazowo dokonać donacji musiało prawie tylu dawców, ilu wzięło udział we wszystkich józefowskich akcjach w 2017 roku. Po drugie, okazuje się, że podobne akcje organizowane są w tym roku w różnych polskich miastach – w niektórych z nich celem jest zebranie co najmniej 100 litrów krwi, ale w ciągu kilku zbiórek przez cały rok. Mimo to józefowianom się udało- niezwykle ambitna granica 100 litrów w jednej akcji została osiągnięta!

Zaplanowanej akcji sprzyjało wszystko: piękna pogoda, gościnny ksiądz proboszcz, zaangażowani organizatorzy i wolontariusze, pracowite załogi Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ofiarni i cierpliwi dawcy oraz hojni sponsorzy i sympatycy. Oczekiwanie w długich kolejkach zrekompensowały uczestnikom stosy smakołyków od pożywnej grochówki po przepyszne i przepiękne zarazem torty. Dzięki słonecznej aurze dzieci mogły nacieszyć się dmuchańcami i animowanymi zabawami z malowaniem buziek włącznie. Każdy, kto aktywnie włączył się w tę akcję, czy to oddając krew, czy pomagając w inny sposób, otrzymał także na pamiątkę okolicznościowy medal. W intencji krwiodawców i ich rodzin odprawiona także została Msza święta o godzinie 13.

Ale najważniejsze, że owocem minionej akcji są nie tylko o rekordy, medale czy dobra zabawa – pozyskana w czasie niej krew jest niezastąpionym lekiem, który może pozwolić na uratowanie nawet kilkuset osób. I tak, jak nasi bohaterscy przodkowie przelewali krew, walcząc o wolność i niepodległość, tak dzisiejsi bohaterowie przelali pokojowo krew, walcząc o życie i zdrowie swoich potrzebujących rodaków.

Sukces patriotycznej akcji krwiodawstwa w liczbach:
300 – tyle osób zgłosiło się, by oddać krew

Główni organizatorzy:

Kinga Błaszczyk – Prezes Klubu HDK w Józefowie

Janusz Krupa – pomysłodawca akcji, zasłużony honorowy krwiodawca

Ksiądz Kazimierz Gniedziejko – proboszcz parafii M.B. Częstochowskiej w Józefowie

Lidia Krupa – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Józefowie

Paulina Stepków – członek Klubu HDK w Józefowie

Aleksandra Kasprzak – członek Klubu HDK w Józefowie

Magdalena Bogusz

Terminy akcji w 2018 roku:

11.02.2018.