Ogłoszenia duszpasterskie 13.08.2017 r. – 18 Niedziela Zwykła

• Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy już w poniedziałek, wieczorną Mszą Świętą wigilijną o godz. 18.00.
  • W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na jutrzejszą i wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych odprawianych według porządku niedzielnego. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  • W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.
  • Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.
  • Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  • W najbliższy czwartek, 17 sierpnia, po Mszy św. wieczornej spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
  • W sobotę 19 dzień miesiąca, a więc Msza św. wieczorna o bł. Jerzym Popiełuszce i modlitwy za jego wstawiennictwem.
  • Za tydzień Niedziela Chleba.
  • Przyjmujemy zapisy na nasz parafialny wyjazd pielgrzymkowy na Jasną Górę 02 września o godz. 5:00, koszt 60 zł. Są jeszcze wolne miejsca w drugim autokarze.
  • 23 września w ramach naszego pielgrzymowania organizujemy wyjazd do Kodnia i Leśnej Podlaskiej.
  • W niedzielę 27 sierpnia będziemy przeżywać Uroczystość Odpustową. Po Sumie i procesji będzie jak zwykle Festyn Rodzinny. Jedną z atrakcji festynu będzie loteria fantowa. Prosimy o przynoszenie do zakrystii lub kancelarii fantów na tę loterię. Mogą to być dowolne przedmioty, jest tylko jedna zasada: powinny być nowe. Mamy pewnie takie nietrafione prezenty, których nie wykorzystaliśmy. Możemy też coś specjalnie kupić. Prosimy więc o przekazanie na rzecz loterii. Cały dochód z loterii przeznaczony będzie na dofinansowanie obiadów w szkołach józefowskich dla potrzebujących dzieci (organizowane przez Stowarzyszenie Forum Chrześcijańskie działające w naszym mieście).
  • Dzisiaj przypada 13 dnia miesiąca, po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie i procesja. Serdecznie zachęcamy do powtórnego przyjścia dzisiaj do kościoła na godz. 18.45, aby wziąć udział na Nabożeństwie i procesji.
  • Miło nam zapowiedzieć i ogłosić, że nasz parafianin Maciej Krzywiński, syn Jarosława i Małgorzaty ma przyjąć święcenia diakonatu dnia 21 października 2017 r. w Kościele Seminaryjnym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Prosimy o modlitwę w jego intencji.

W tym tygodniu patronują nam:

• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe);
  • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).